Kaza Tespit Tutanağı

Kaza Tespit Tunağı ile ilgili açıklamalar

BU TUTANAK YALNIZ MADDİ HASARLA SONUÇLANAN KAZALARDAN SONRA KAZAYA KARIŞAN DİĞER SÜRÜCÜ VEYA SÜRÜCÜLERLE KAZANIN OLUŞ ŞEKLİNİN TUTANAK İLE TESPİTİNDE ANLAŞTIĞINIZ TAKDİRDE DOLDURULACAKTIR. 

DİKKAT!!! Aşağıdaki durumlarda bu tutanak DOLDURULMAYACAKTIR.  Bu durumlarda 155 veya kaza mahalli Jandarma bölgesiyse 156 numaralı telefondan trafik zabıtasına haber veriniz.

*     Sürücü belgesiz motorlu araç kullanılıyorsa veya yetersiz sürücü belgesi ile motorlu araç kullanılıyorsa,
*    Sürücüde yaş küçüklüğü varsa,
*    Sürücüde alkol veya akıl sağlığı şüphesi varsa,
*    Kazaya karışan araçlardan biri veya daha fazlası kamu kurumlarına ait ise,
*    Kamu kurumlarına ait eşyada zarar meydana gelirse,
*    Trafik Kazasında sadece 3 üncü kişilere ait eşyalara zarar gelirse,
*    Kazaya karışan araçlardan birinin veya birkaçının trafik sigortası yok ise, ( Yurtdışından gelen araçlar için düzenlenmiş  Yeşilkart-Green Card belgesi de trafik sigortası yerine geçmektedir)
*    Trafik kazası ölüm ve/veya yaralanma ile sonuçlanmışsa.

•    Mümkün olan durumlarda araçlar kaza yerinden kaldırılmadan önce farklı açılardan fotoğrafları çekilmelidir. 

•    Tutanakların bir sureti fotoğraflarla beraber karşı tarafın veya kendi aracınızın trafik sigortası   poliçesini tanzim eden sigorta şirketine veya kasko poliçesinden tazminat talep edilecekse aracınızın kasko sigortası poliçesini tanzim eden sigorta şirketine ulaştırılmalıdır.

•    İkiden fazla aracın karıştığı trafik kazalarında birden fazla form kullanılabilir. Bu durumda, her bir form tüm sürücüler tarafından imzalanmalıdır. İmzalar için formun alt tarafındaki boş alan kullanılabilir.

1 ve 2 numaralı alanlara kazanın tarihi ve yerine ilişkin bilgiler yazılacaktır.

3 numaralı alan varsa görgü tanıklarının irtibat bilgilerine ayrılmıştır. 

4, 5 ve 6 numaralı alanlara sürücüye, araca ve Trafik poliçesine ilişkin bilgiler yazılacaktır.  

7 numaralı alanda yer alan kutucuklardan uygun olanı (x)  ile işaretleyiniz. Bu alanın doldurulması zorunlu olmamasına rağmen şirketin olayı kısa sürede değerlendirmesi için önemlidir.

8 numaralı alan yurtdışından gelen araçlar için  düzenlenmiş ve trafik sigortası  yerine geçen Yeşilkart - Green Card belgesine sahip araçlar için doldurulacaktır. 

9 numaralı alanda yer alan araç türleri üzerinde aracın ilk darbeyi aldığı yeri işaretlemeyi unutmayınız

10 numaralı alana çarpışma yerinin ve anının taslağını mutlaka çiziniz. Taslak  üzerinde cadde ve sokak ismi belirtilmeli, aracın gittiği yön işaretlenmeli, yol çizgileri çizilmelidir.  Araçlar A ve B aracı olarak işaretlenmelidir. 

11 numaralı alana sürücüler  kaza ile ilgili görüşlerini yazacaklardır. Sürücü görüşleri için 10 numaralı alanın yeterli olmadığı durumlarda görüşler beyaz bir sayfa kullanılarak tamamlanabilir.

11 numaralı alanın açıklamadaki şekilde doldurulmasından sonra 12 numaralı alanın sürücüler tarafından imzalanması zorunludur.  İmzalanmayan tutanaklar geçersizdir.

Pdf